Ve spolupráci s Ústavem informatiky Slezské univerzity v Opavě a dalším nadšencem jsme vybudovali unikátní výstavu, mapující vývoj počítačů. Jednalo se o unikátní interaktivní výstavu Retrobajty, která probíhala od 19. listopadu až do 15. února 2019. Výstavou prošlo přibližně na 500 návštěvníků. Dokonce se jednalo o výstavu s mezinárodní účastí - studenti z daleké Indie.
Někdo by mohl říct, že sbírám staré krámy. Jiný zase, že jsem podivín, když skladuji mnohdy už nefunkční kousky… Jsem prostě sběratel. Sbírám staré stroje, které tvořily historii výpočetní techniky a vše, co se s nimi pojilo.
V mém hledáčku jsou všemožné i nemožné československé počítači řady Didaktik, ZPA Nový Bor (např. IQ 151), PP 0X, TNS, Tesla… Ze zahraničních velikánů například ty od společností Apple, Atari, Amiga, Commodore, Sinclair, Robotron, Sharp, HP, Epson, Wang. K tomu neodmyslitelně patří veškerý hardware, software, paměťová a datová média, ale také fotografie, plakáty, příběhy, vzpomínky a zážitky.
Smysl a cíl vidím v záchraně vzácných exemplářů před zničením a zapomenutím. Mým cílem je „nekřečkovat“ tyto skvosty jen pro sebe, ale přinést je dále mezi nadšence.
Tato stránka je taková moje soukromá znalostní databáze, abych si uchoval informace, které jsem zjistil. A zároveň tyto informace nabízím pocestným, kteří hledají pomoc nebo informace Pokud najdete nějakou chybu, radu nebo zajímavou informaci, tak se mi ozvěte a pomožte uchovat informace pro další generace. Děkuji!
Závěrem bych Vás chtěl pozvat na web Retrobajty.cz, který postupné přebere většinu dat z této stránky. Většina informací se totiž bude zbytečně zdvojovat. Jedná se o společný projekt třech opavských nadšenců (T. Kramný, K. Huber, V. Huber). Tyto web stránky slouží jako studnice informací a podklady pro další výstavy.
Tomáš Kramný