Křemíkové nebe 2.0 - mini elektro muzeum

stará elektronika má své kouzlo :-)

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


it_historie_zajimavosti

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

it_historie_zajimavosti [2018/12/20 23:03]
tkramny vytvořeno
it_historie_zajimavosti [2018/12/20 23:04] (aktuální)
tkramny
Řádek 9: Řádek 9:
 Samotný profesionální počítač v tehdejších cenách stál okolo 10 milionů korun. Také byla nezbytná klimatizace. Ty počítače většinou obsahovaly 8" disketové jednotky a půlpalcové pásky s podtlakovým tlumením, aby se pásek nepřetrhnul,​ když zabraly motory jako do pračky. Byl to naprosto nedostupný přepych. Okolo 80. let se vše začalo rapidně zmenšovat. Především s příchodem IBM PC. Ty se dovážely i do ČSSR. Na Tchaj-wanu se komponenty začaly bezostyšně kopírovat. Vyšlo to levněji, než dovoz přímo z USA. Samotný profesionální počítač v tehdejších cenách stál okolo 10 milionů korun. Také byla nezbytná klimatizace. Ty počítače většinou obsahovaly 8" disketové jednotky a půlpalcové pásky s podtlakovým tlumením, aby se pásek nepřetrhnul,​ když zabraly motory jako do pračky. Byl to naprosto nedostupný přepych. Okolo 80. let se vše začalo rapidně zmenšovat. Především s příchodem IBM PC. Ty se dovážely i do ČSSR. Na Tchaj-wanu se komponenty začaly bezostyšně kopírovat. Vyšlo to levněji, než dovoz přímo z USA.
  
-On to málo kdo chtěl slyšet, že v ČSSR a dalších zemích RVHP probíhal nějaký vývoj a využití výpočetní techniky. Ne vše u nás bylo jen „ruské“. Například feritová paměť na výstavě Retrobajty je původně z bulharské kalkulačky Elka 22. Bylo několik bulharských "​inovací"​ dvaadvacítek (foto https://​www.olx.bg/​ad/​kalkulator-elka-22-CID618-ID7ylqr.html). Předchozí verzí tohoto výrobce byla Elka 6521. Ta byla těžká jako tehdejší televizor. Dále následoval model Elka 22M, který byl o třídu lehčí (plasty).+On to málo kdo chtěl slyšet, že v ČSSR a dalších zemích RVHP probíhal nějaký vývoj a využití výpočetní techniky. Ne vše u nás bylo jen „ruské“. Například feritová paměť na výstavě Retrobajty je původně z bulharské kalkulačky Elka 22. Bylo několik bulharských "​inovací"​ dvaadvacítek (foto [[https://​www.olx.bg/​ad/​kalkulator-elka-22-CID618-ID7ylqr.html]]). Předchozí verzí tohoto výrobce byla Elka 6521. Ta byla těžká jako tehdejší televizor. Dále následoval model Elka 22M, který byl o třídu lehčí (plasty).
  
 Elka 22 měla pořádně velké barevné klávesy, na to si Bulhaři potrpěl. Elku 6521 vyvíjeli Bulhaři potají společně s Francouzi v roce 1965 tak, aby byli v RVHP první. Bulharům šlapali na paty Východní Němci se kalkulačkami Soemtron - dělali digitronové (znaková nebo číslicová výbojka, sloužící k zobrazování číslic nebo jiných symbolů) kalkulačky. ​ Elka 22 měla pořádně velké barevné klávesy, na to si Bulhaři potrpěl. Elku 6521 vyvíjeli Bulhaři potají společně s Francouzi v roce 1965 tak, aby byli v RVHP první. Bulharům šlapali na paty Východní Němci se kalkulačkami Soemtron - dělali digitronové (znaková nebo číslicová výbojka, sloužící k zobrazování číslic nebo jiných symbolů) kalkulačky. ​
  
 Okolo roku 1975 Bulhaři vyráběli různé stroje s germaniovými tranzistory,​ které byly dost nekvalitní. Díky Germaniovým tranzistorům neuměly počítat v podchlazené nebo přetopené místnosti. Ty bulharské tranzistory nebyly kdovíjaký zázrak. Stačilo na ně fouknout fénem a už stroj nefungoval. Každopádně v té době byly jiné měřítka „spolehlivosti“,​ než je tomu dnes. Okolo roku 1975 Bulhaři vyráběli různé stroje s germaniovými tranzistory,​ které byly dost nekvalitní. Díky Germaniovým tranzistorům neuměly počítat v podchlazené nebo přetopené místnosti. Ty bulharské tranzistory nebyly kdovíjaký zázrak. Stačilo na ně fouknout fénem a už stroj nefungoval. Každopádně v té době byly jiné měřítka „spolehlivosti“,​ než je tomu dnes.
it_historie_zajimavosti.txt · Poslední úprava: 2018/12/20 23:04 autor: tkramny