Křemíkové nebe 2.0 - mini elektro muzeum

stará elektronika má své kouzlo :-)

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /www/doc/www.kramny.eu/www/muzeum/inc/parser/handler.php on line 1552

ome:vize

Co mě k tomu vede?

V současnosti mohou být i ty nejmenší, nejlevnější a nejméně výkonné výpočetní stroje tisíce krát výkonnější, než byly ty nejvýkonnější počítače v 60. až 80. letech minulého století. Každý den se setkáváme s různými druhy počítačů ve většině zařízení, které používáme – pračka, lednička, teploměr, auto, mobilní telefony, hodiny…Většinu věci na počítači máme na jeden až dva kliky - zábava, informace, média… I když to vše bereme skoro jako samozřejmost, tak dříve tomu tak nebylo. Bylo to především o lidské tvořivosti, kreativitě, nápadem, společných diskuzích nadšenců, vymýšlení nových možnosti a překonávání starých bariér.

Už v dávných dobách socialismu 50. let, který v Československu panoval, se u Vás vyvíjela řada nadějných projektů, které většinou kopírovaly stroje imperialistické, nebo ty sovětské. Nebyly to však počítače, jak je známe dnes. Mnohdy zabíraly řadu velkých místností a vážili řadu tun. Zprvu se k těmto počítačům mohli dostat jen ty nejlepší mozky z vysokých škol, státních institucí a nejvýznamnějších státních podniků, zabývajících se vývojem a výrobou elektronických a polovodičových součástek. Později na vysokých školách začali na těchto počítačích pracovat také první studenti. S postupným vývojem se k nim dostali běžní elektro nadšenci a radioamatéři. Počítače se neustále zmenšovaly a už jako „osobní počítače“ doputovaly do domácností obyčejných lidí. První počítače po celém světě byly zprvu velice komplikované a náchylné na poruchy. Řada se jich dokonce dělala „na koleně“. I přes jejich velice nízký výpočetní výkon dokázaly řešit řadu složitých problémů. Počítače se rychle zdokonalovaly, zmenšovaly, byly stále výkonnější, dostupnější, a pronikaly stále hlouběji do různých odvětví. Vznikala celá řada zajímavých zařízení a firem, které počítače otevřeli lidem nejen na práci, ale také pro zábavu.

Vývoj elektronických systémů je v současnosti velice rychlý a pokroky v této oblasti přicházejí v rychlém sledu. Na dnešní poměry je elektronika během pár chvil zastaralá. Přesto má však stará elektronika svého specifického ducha. Jsou v tom především zážitky a nadšení komunit lidí z té doby. Zástupy lidí, inženýrů a výzkumníků, kteří “bastili” různé rozšíření, vylepšení, nové rozhraní, aplikace, hry. To, co je dneska pro nás samozřejmostí, bylo dříve daleko těžší a přinášelo do této oblasti vlnu velké kreativity a nápadu. Proto věřím tomu, že je třeba tyto kousky zachovat pro budoucí generace, pro jejich studium a historický význam. Pokud se vám doma válí „něco“ z této oblasti, jen to překáží a uvažujete na odvozem do sběru, dejte vědět. Hlavně Vás prosím, nevyhazujte to a udělejte někomu radost.

Mým cílem je „nekřečkovat“ tyto skvosty jen pro sebe, ale přinést je mezi nadšence. Zaměřuji se především na elektroniku okolo počítačů a mobilních telefonů z 20. století, ale nepohrdnu i kousky mladšími. První vlaštovkou je projekt Retrobajty - počítače naších rodičů, který je tvořen ve spolupráci s Ústavem informatiky Filozoficko-přírodovědecké fakultě Slezské univerzity v Opavě.

ome/vize.txt · Poslední úprava: 2018/12/20 23:23 autor: tkramny